Hijyen veya Temiz Olmak


HİJYEN NEDİR ?

Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak adımlar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır. Çocuk yaşlarda anne, baba, aile bireyleri veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra kendisi tarafından yapılması gerekmektedir. Örneğin; tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerin yıkanması bir alışkanlık olmalıdır. Her gün yapılan işler arasında banyo yapma bir başka temizlik uygulamasıdır. Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir. Örneğin; uykudan uyanınca yüzün yıkanması, el ve ayak temizliği, çamaşırların değiştirilmesi gündelik temizlik uygulamalarıdır. Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek olası değildir. Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir. Bunun yanı sıra banyo süngerleri, diş fırçaları, el ve ayak temizliği ile vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, tırnak makası ilk akla gelen temizlik araçlarıdır. Bunların tümü başkalarıyla paylaşılmaması gereken, kişisel temizlik araçlarıdır. Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir. Toplum temizliği de ''Her ortamı temiz tutmak.'' seçeneğine girer. 

 Kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir. Tıpta ve evde ve günlük yaşam ortamlarında, hijyen uygulamaları sıklığı ve hastalığın yayılmasını azaltmak için önleyici tedbirler olarak anılmaktadır.  Temizlik ve hijyen anlam olarak sıklıkla karıştırılmakta ve birbirinin yerine kullanılmaktadır. Genel olarak HİJYEN hastalıkların yayılımını önleme uygulamaları anlamına gelir. Temizleme işlemleri (örneğin, el yıkama) kirleri ortadan kaldırırken kullanılırken, hijyen kötü bakterilerden de arındırmak anlamına gelmektedir. 

Bizler KARATAŞ Isı Mühendislik  olarak üstlendiğimiz ciddi sorumluluğun farkında olarak hareket etmekte ve bu yönde ciddi çalışmalar yaparak sizlere ve gelecek nesillere daha güvenilir temiz bir çevre temiz bir ortam temiz bir toplum  yaratmak için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz.

Akılda bir takım soru işaretleri oluşur. Bu sorular genellikle şunlardır;

 • Kullanacağım klozet temiz mi?
 • Acaba benden önce kim kullandı?
 • Bulaşıcı hastalık kapma riskim var mı?
 • Ve daha pek çok benzer soru sorulur.
 • Sonunda hemen herkes aynı tedbirleri düşünür.
 • Klozeti nasıl temizlemeliyim?
 • Yoksa oturmadan ayaklarımla basarak mı kullansam?
 • Tuvalet kağıdını ıslatarak silmeli miyim?
 • Klozet üstüne tuvalet kağıdı mı sermeliyim?
 • Ekmek Üretim makinaları mikrop tutar mı?
 • Ekmek hamuru taşıyan bandlar  mikrop barındırır mı?
 • Makinaları kimyasallarla silsem hijyen olur mu?

Temizlik ve Hijyen, Nedir ? Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan TEMİZLİK önlemlerinin tümü ‘hijyen’ olarak tanımlanır. Hijyen bir sağlık bilimi olup temel ilgi alanı, sağlığın korunması ve sürdürülmesidir. Bir başka şekilde tanımlayacak olursak HİJYEN, kişinin kendi sağlığını koruması için devam ettirmesi gereken öz bakım uygulamalarının tamamıdır.

İşletmelerde hijyen ve sanitasyon kontrolünün en önemli amacı ve işlevi uygulanan hijyen ve sanitasyon programının etkinliğini dolayısıyla da başarısını ölçmektir. Programın etkinliğini ölçmede yapılan mikrobiyolojik kontrollerin önemi büyüktür. Hijyenik ve sağlıklı koşulların sağlanması ile gıda ham maddesinin taşınması, işlenmesi, ambalajlanması, depolanması ve satışı sırasında oluşabilecek çeşitli kontaminasyonlar engellenerek en aza indirilmektedir. Personel hijyeninin sağlanması, çevrenin kontrol altına alınması, donanımın temizlik ve bakımı gıda işletmeleri için üzerinde titizlikle durulması gereken önemli hususlardır.

HİJYEN NEDİR VE ÖNEMİ


Sağlıklı olmak, insan mutluluğunun öncelik taşıyan bir öğesidir. Sağlık genellikle kendiliğinden var olan bir durum olarak algılanır. Oysa sağlıklı olma uğrunda çaba gösterilmesi gerekir. Hatta bugünkü bilgilerimiz bize bu uğraşın daha doğum öncesi dönemde başlaması gerektiğini göstermektedir. Doğal olarak bu aşamada yapılması gerekenler, anne ve babalara düşmektedir. Olaya nesillerin sağlığı olarak bakıldığında, sağlığın ve sağlıksızlığın nesiller boyunca aktarılabileceği görülür. Anne ve babalar genetik özelliklerinin yanı sıra kendi sağlıklarına gösterdikleri özenle bebeklerine sağlık aktarabileceklerini bilmelidirler. Sağlıklı bir yaşam için alınması gereken önlemlerin pek çoğu günlük yaşamımızda uygulamamız gereken küçük ve kolay çabalardan oluşur. Nerede olursa olsun günlük yaşamı düzenleyen bazı temel kuralların bilinerek uygulanması, sağlığın korunmasını ve diğer bireylerle paylaştığımız yaşamı kolaylaştırır. Bu kurallardan en önemli bazıları temizlik, sağlıklı beslenme, bedensel ve zihinsel çalışma, düzenli yaşam, sigara, alkol, uyarıcı ve uyuşturucu maddelerden uzak durma, kazalardan korunma, sorunlarla başa çıkmada doğru ve uygun yöntemler kullanmadır. 

Evimizin derli toplu olması, şık ve temiz görünmesi hepimizi mutlu eder. Bunu sağlamak için de elimizden geleni yaparız. Ama bunlardan çok daha önemli bir konu var; hijyen. Başta mutfak, tuvalet ve banyo olmak üzere evimizi sağlığımıza zarar verecek mikroorganizmalardan korumak için bazı önlemler almak durumundayız. • Banyo lavabo, klozet ve küvetimizi her gün antibakteriyel ürünlerle temizlemeliyiz. Mutfak lavabomuza da aynı işlemi yapmalıyız. 
• Mutfak ve banyo yerlerini, tezgah üstlerini temizlemek için antibakteriyel temizlik malzemeleri kullanmalıyız veya buraları tuza batırılmış limonla silmeliyiz.
 Odalarımızı her gün elektrik süpürgesiyle süpürmeli, sık aralıklarla antibakteriyel ürünler katılmış suyla yerleri, camları, kapıları silmeliyiz. 
 Bebek oyun odalarını haftada bir kez çamaşır suyuyla temizlemeliyiz. Ancak çamaşır suyundaki kimyasallardan etkilenmemesi için bu işlemi bebeğimiz odada yokken yapmalı, sonrasında da odayı iyice havalandırmalıyız. 
• Toz bezlerini kullandıktan sonra sıcak deterjanlı suyla yıkamalıyız, durulamalıyız ve açık havada kurutmalıyız. Kirli toz bezlerini temizlemeden kaldırmamalıyız. 
 Aile üyelerinin ortak kullandığı havlu ve mutfak bezlerini, çarşaf ve nevresimleri, bunların yanı sıra iç çamaşırı ve çorap kişi kişisel ürünleri hijyen önceliği olan çamaşırlar olarak sıralayabiliriz. Bu çamaşırları yıkarken yıkama sıcaklığına, kullandığımız deterjana ve çamaşır suyu gibi katkı maddelerine önem vermeliyiz. Kaliteli deterjanlarla düşük ısıda bile hijyen sağlamamız mümkün olduğunu unutmamalıyız. Uygun çamaşırlara yüksek ısılı ütü uygulamak da etkili bir başka yöntem. 
 Çocuklarımıza el yıkama alışkanlığını küçük yaşta kazandırmalıyız. Dışardan geldiklerinde, yemek yemeden önce ve tuvalet sonrasında mutlaka sabunla ellerini iyice yıkamalarını sağlamalıyız. Antibakteriyel sabunları da tercih etmeliyiz. 
 Evimizi bol bol havalandırmalı, güneş ışığının günde birkaç saat evimize girmesini sağlamalıyız.

Temizlik denilince ilk olarak toz ve kirlerdenden yani pislikten arınmış yüzeyler,eşyalar anlaşılmaktadır. Temizlik sistemleri ve uygulamaları: tozları,kirleri,lekeleri ve izleri, yıkama,silme,vakumla emerek temizleme,kuru temizleme (kimyevi ve çözücüler ile) ve fırçalayarak çözebilmektedir. Temizliğin asıl amacı ise yüzeylerdeki pisliği ortadan kaldırmak ile birlikte pisliğin diğer yerlere taşınmasını yayılmasını önlemek ve sağlıklı bir ortam yaratmaktır. 

-TEMİZLİK GÖREVLİSİ KİMDİR ?
Temizlik Görevlisi, kendi başına ve belirli bir süre içersinde, sorumlu olduğu bölgelerde
hijyenik kurallar ile toz alma,leke çıkarma,süpürme,paspaslama,parlatma, yıkama,
cilalama,ovma,kazıma vb. temizlik ve bakım işlemlerini yapabilen, temizlik bilgi ve becerisine sahip nitelikli,profesyonel kimsedir.

Geniş ve temiz ortamlar, salgın ve tehlikeli hastalıkların bulaşma riskini azaltır. Evlerde iş yerlerinde mutfakların klozetlerin her zaman temiz tutulması, çöplerin asla biriktirilmemesi önemlidir.

 

Sağlıklı bir yaşam sürmek için yaşadığımız ortamların, özellikle de evimizin - iş yerinizin temiz ve hijyenik olması çok önemli. Evin temizliği ise banyo ve tuvalette başlar. Yeterince temiz olmayan ve düzenli temizlenmeyen bir banyo ve tuvalet, mikropların ve bakterilerin tüm eve yayılmasına neden olur

 Sağlıklı bir yaşam için evde ve iş yerlerinde hijyen çok önemlidir. Özellikle kullandığımız banyo ve tuvaletlerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Liv Hospital Check-Up ve Sağlıklı Yaşam Merkezi'nden Uzm. Dr. Eren Eroğlu, banyo hijyeni konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı… Banyolarda nem çok fazladır, nemin fazla olmasından dolayı mikrop ürer. Nemi azaltmak için banyoları sürekli havalandırmak ve temiz tutmak gerekir. Banyonuzu, duşunuzu veya tuvaletinizi günlük olarak temizlemediğiniz zaman evinizde mikrop ve bakteri üremesine neden olabilirsiniz.

Ailemizi korumak için evde hijyen sağlamaya özel önem vermeli ve temizliğimizi sağlık kurallarına uygun olarak yapmalıyız. 

Evimizin veya iş yerinizin  derli toplu olması, şık ve temiz görünmesi hepimizi mutlu eder. Bunu sağlamak için de elimizden geleni yaparız. Ama bunlardan çok daha önemli bir konu var; hijyen. Başta mutfak, tuvalet ve banyo olmak üzere evimizi sağlığımıza zarar verecek mikroorganizmalardan korumak için bazı önlemler almak durumundayız.  Banyo lavabo, klozet ve küvetimizi her gün antibakteriyel ürünlerle temizlemeliyiz. Mutfak lavabomuza da aynı işlemi yapmalıyız. 
 Mutfak ve banyo yerlerini, tezgah üstlerini temizlemek için antibakteriyel temizlik malzemeleri kullanmalıyız veya buraları tuza batırılmış limonla silmeliyiz.
 Odalarımızı her gün elektrik süpürgesiyle süpürmeli, sık aralıklarla antibakteriyel ürünler katılmış suyla yerleri, camları, kapıları silmeliyiz. 
 Bebek oyun odalarını haftada bir kez çamaşır suyuyla temizlemeliyiz. Ancak çamaşır suyundaki kimyasallardan etkilenmemesi için bu işlemi bebeğimiz odada yokken yapmalı, sonrasında da odayı iyice havalandırmalıyız. 
 Toz bezlerini kullandıktan sonra sıcak deterjanlı suyla yıkamalıyız, durulamalıyız ve açık havada kurutmalıyız. Kirli toz bezlerini temizlemeden kaldırmamalıyız. 
 Aile üyelerinin ortak kullandığı havlu ve mutfak bezlerini, çarşaf ve nevresimleri, bunların yanı sıra iç çamaşırı ve çorap kişi kişisel ürünleri hijyen önceliği olan çamaşırlar olarak sıralayabiliriz. Bu çamaşırları yıkarken yıkama sıcaklığına, kullandığımız deterjana ve çamaşır suyu gibi katkı maddelerine önem vermeliyiz. Kaliteli deterjanlarla düşük ısıda bile hijyen sağlamamız mümkün olduğunu unutmamalıyız. Uygun çamaşırlara yüksek ısılı ütü uygulamak da etkili bir başka yöntem. 
 Çocuklarımıza el yıkama alışkanlığını küçük yaşta kazandırmalıyız. Dışardan geldiklerinde, yemek yemeden önce ve tuvalet sonrasında mutlaka sabunla ellerini iyice yıkamalarını sağlamalıyız. Antibakteriyel sabunları da tercih etmeliyiz. 
 Evimizi bol bol havalandırmalı, güneş ışığının günde birkaç saat evimize girmesini sağlamalıyız.

Hijyen nedir ?Hijyen : Hijyen kelimesi, Yunancada saglik anlamindaki hygies kelimesinden türemistir ve saglik bilimi, saglik hizmetleri, koruyucu hekimlik gibi konulari kapsar. Yani saglik için gerekli kosullarin saglanmasi ve sürdürülmesi için öngörülen uygulamalardir. Sözlük anlami ise; ferdin veya toplum olarak insanlarin sagliginin korunmasi ve gelistirilmesine çalisan beslenme, saglik ve çevre konularindaki bilgileri bir sentez halinde uygulayan bilim dalidir.

 ❄Hijyenli ortamlarda bol da sağlık olur

 ❄Sağlıklı olduğunuz bir yer varsa bilin ki orası hijyenik bir ortamdır

 ❄Sağlık nerede hijyen orada.

 ❄Yaşamak istiyorsanız , hijyeninize dikkat edin.

 ❄Hijyen nerede,hayat orada.

 ❄Sağlık hijyenden,hijyen temizlikten,temizlik imandan gelir.

 ❄Adam olmak kadar temiz olmakTa önemlidir.

 ❄Kalbimiz kadar çevremizde temiz olsun.

Hijyenli ve sağlıklı bir ortamda yaşamak istiyor isek temiz tutmalı ve mikroplara karşı savaş açmalıyız.Daha rahat bir yaşam sürmek için hijyenin anlamı ve önemi hakkında insanları bilinçlendirmeliyiz.

Kaynak: http://www.vistan.com.tr/index.php/blog/70-blog-1.html

Karataş Satış ve Pazarlama Departmanı

yükleniyor..

Gıda Makinaları

Paketleme Makinaları

Soğutma Kuleleri